Blog yönetimi  

Anti oksidantlar

0 Yorumlar
3234

 

Neredeyse herkes meyve ve sebze ile sağlıklı bir beslenme yapıldığını ve bir çok hastalığı önlediğini kabul eder. Bu tip beslenmenin, temel besin öğeleri ve antioksidan dolu olduğu düşünülür. Buna rağmen antioksidanlar hakkında olumsuz betimleme yapılabilir mi.

Antoksidanlar nasıl çalışır.

Oksijen yaşam için gerekli olan bir maddedir. Ancak diğer yandan da kaçınılmaz olarak tüm dokuları boyunca reaktif moleküller oluşturur. Bu tür moleküller DNA ve hücre içinde serbest radikaller olarak zarar verebilirler. Antioksidanlar bu reaktif serbest radikalleri yakalama ve güvenli bir şekilde normale geri dönüştürmeye çalışır.

Antioksidanlar birkaç gruba ayrılabilir. "Klasik" antioksidan C vitamini, E vitamini ve selenyum, ek olarak beta-karoten, likopen, lutein ve astaksantin gibi karotenoidler içerenlerdir. Başka bir alt grup en meyvelerde bulunan flavonoidleri içerir. Aslında tüm bu antioksidanlar elde edildikleri canlılarda çevresel faktörlere karşı kendilerini korumak için kullanılmaktadır. Aslında antioksidanlar, çevresel oksijenlenmişliklerden koruma görevi yaparlar. Bu durumun sadece insanlar için değil, tüm canlılar için gerekli olduğu görülmektedir.

Dr James Watson, (Nobel ödüllü) antioksidanların metastatik kanserlerde durumu daha kötüleştirdiğini belirtmiştir.

Benzer şekilde Dr Goran Bjelakovic  (Nis Üniversitesinde (Sırbistan ve Karadağ) profesör) ekibi ile yaptığı bir meta analizde antioksidan takviyelerinin ölüm riskini artırabildiğini belirtmektedir.

Harvard Üniversitesi gibi prestijli yayınlarda sıkça insanların birkaç antioksidan alarak zayıf beslenme, egzersiz yapmama ve kötü genleri yenebilecek şekilde yaklaşım sergilemelerinin yanlış olduğu vurgulanmaktadır.

Yine birçok beslenme uzmanı akademisyen antioksidanların beklendiği oranda yarar sağlamadıklarını belirtmektedirler. Hatta bazıları antioksidanlar lehine yapılan bazı araştırmalarda “bias” adı verilen yani araştırmalarda taraf tutma olaylarının olduklarını ifade etmektedirler.

Araştırmacılar antioksidan lehine yapılan yayınların yeni ve güçlü bir tüketim sektörü yaratma

Amaçlı olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar isim yapmış tıp dergilerini incelemişler. Bu dergilerde çok fazla gıda takviyesi reklamı olduğu ama buna karşın bu dergilerde çıkan gıda takviyesi makalelerinin son derece kalitesiz yapılmış araştırma sonuçları olduklarını saptamışlardır. Alınan reklamlar arttıkça makalelerin güvenilirliği azalmaktaydı.

Araştırmacılar tıbbi yayınların yanı sıra medya organlarında yer alan gıda takviyesi adı altında satılan ürünlerin de gerekliligi konusunda kötümserler. Yapılan reklamların çokluğu karşısında tüketicinin etkilenmemesinin imkansız olduğunu vurguluyorlar.

Almanya ve Tufts Üniversitesi Profesörü Jeffrey Blumberg Hohenheim Üniversitesi'nden Profesör Hans Biesalski liderliğindeki bilim adamları oluşan uluslararası bir ekip, yenilenmiş bir analiz için aynı 66 çalışmanın meta analizini yapmıştır. Buna göre;

66 çalışmadan,% 36’sında antioksidan takviyesi olumlu sağlık sonuçları olduğunu, % 60 nötr olduğunu ve % 4’ünün negatif sonuç verdiğini bulmuşlardır. Antioksidanların hasta kişilerde değil ama sağlıklık kişilerde hastalık riskini azaltmada ekili olduğunu belirtmişlerdir.

Bazı araştırmacılar ise antioksidanların özellikle ileri kanser vakalarında denenmesini ve elde edilen sonuçların açık yüreklilikle açıklanmasını dile getiriyorlar.

Sanrım antioksidanlar yerine yıllardır bilinen gerçeklerle yaşamak daha az riskli olacaktır. Kepekli tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyve ve fındık, az miktarda et. İşlenmiş gıda almak. Yeterli dozlarda ek Bu C ve E vitaminleri, çinko, karotenoidler ve flavonoidler gibi temel vitaminler.

Orthomolecular Tıp Haber Servisi http://orthomolecular.org/subscribe.html http://orthomolecular.org/resources/omns/index.shtml izniyle (OMNS May 14, 2013)

 

Son Düzenleme Tarihi: -/-
Anti oksidantlar